تئاتر موجب رهایی و نجات زندانیان از اندیشه‌های نادرست

دبیر بیستمین جشنواره تئاتر زندانیان کشور گفت: تئاتر سبب رهایی و نجات زندانیان از اندیشه‌های نادرست می‌شود‌.

تئاتر موجب رهایی و نجات زندانیان از اندیشه‌های نادرست

به گزارش شهرستان دالاهو از شیراز، حمیدرضا جهانگیری، در این مراسم اظهار کرد: امسال شاهد رشد ۱۹۰ درصدی در گروه‌های شرکت کننده بودیم و این جشنواره در سه مرحله برگزار شد.

وی ادامه داد: ۲۲۷ گروه نمایشی در جشنواره استانی سراسر کشور شرکت کردند که حدود ۴۲ اثر از این مجموع متعلق به گروه‌های بانوان و ۱۵۸ درصد گروه‌های آقایان بودند.

جهانگیری بیان کرد: ۸۶ اثر از مجموع ۲۲۷ به دبیرخانه ستاد برگزاری ارسال شد و هیأت داوران ۲۴ اثر را برای مرحله حضوری انتخاب کردند که اجرای این نمایش ها از امروز آغاز خواهد شد.

در ادامه مدیر کل زندان های استان فارس نیز درخصوص هنر و هنرمند اظهار کرد: فطرت انسان ها گرایش درونی و ذاتی به زیبایی دارد و همین فطرت هنر را پدید می‌آورد و هنرمند با استفاده از هنر ریزبین و ژرف اندیش خود می‌تواند زیبایی را به اشکال متفاوت به نمایش بگذارد و از آن به عنوان ابزاری برای ارتباط با مخاطب خود استفاده نماید.

اسحاق ابراهیمی ادامه داد: امروز در جهان هنرمندان از تاثیر گذارترین انسان ها در یک اجتماع هستند و حتی باعث شدند با مشارکت و حمایت خود از یک موضوع موفقیت و رشد آن را رقم بزنند، بنابراین جایگاه هنرمند برای وی یک مسئولیت و یک تعهد ایجاد می‌کند.

او با اشاره به سخن امام راحل در خصوص هنر ادامه داد: امام راحل فرمودند هنر دمیدن روح تعهد در کالبد انسان ها است، وقتی یک هنرمند چنین جایگاهی دارد در نتیجه باید فرهیخته و خودساخته باشد تا بتواند به این تعهدی که هنر بر دوش آن نهاده درست عمل کند.

وی هنر تئاتر را مادر هنرها دانست و افزود: در میان هنرها تئاتر را مادر هنرها می‌نامند چرا که تمام هنرها در این رشته جذاب و موثر هنری وجود دارد، از این رو این هنر در زندان، کاربردی اساسی و حیاتی دارد و تجربه در اکثر کشورهای دنیا اثبات کرده است که تئاتر می‌تواند برای یک زندانی یک راه نجات باشد.

ابراهیمی در خصوص نظام زندان‌بانی اسلامی و تئاتر نیز گفت: در کشور ما و نظام زندان‌بانی اسلامی که نتیجه انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است؛ این مهم مورد توجه ویژه قرار گرفته و ما نام آن را معجزه تئاتر می‌نامیم.

او ادامه داد: این امر باعث شده که تمام کسانی که در زندان حضور داشته اند با کمک این هنر باعث رهایی و نجات خود از بند افکار و اندیشه های نادرست شده و هم از بند زندان رهایی یابند.

او به تجارب سال های گذشته در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: تجارب گذشته در برخی زندان های کشور و استان ها نشان داده است که از دریچه هنر تئاتر میتوان به اصلاح رفتار و اندیشه رسید و افراد با فعالیت جدی در این زمینه می‌توانند درون خود را آرایش کرده و ایام کیفر خود را به راحتی سپری کنند.

او در آخر تلاش مددجویان هنرمند را ارزشمند دانست و تبریک گفت.

به گزارش فارس، بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور از ۲۹ اردیبهشت تا سوم خرداد ماه با شعار «این صحنه جرم نیست» به میزبانی شیراز در حال برگزاری است.

۲۴ گروه نمایشی از بین ۲۲۷ اثر متقاضی حضور در بیستمین جشنواره زندانیان کشور هستند که پس از داوری هیئت‌داوران در بخش استانی برای رقابت نهایی و کشوری با یکدیگر انتخاب‌ شده‌اند و در بخش نمایش‌های صحنه‌ای، خیابانی، عروسکی و نمایشنامه‌خوانی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

اجراهای نمایش در تالار احسان، تالار فجر، تالار آزادی و تالار استاد فقیه برگزار می‌شود.

در پایان مراسم افتتاحیه دو گروه از هنرمندان در حضور هیئت داوران و حضار نمایش خود را جرا کردند. پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید