دمشق: گروه‌های کُرد سوریه ابزار دست آمریکا شده‌اند

معاون وزیر خارجه سوریه گفت گروه‌های کُرد در شمال شرق این کشور به ابزاری برای سیاست‌های آمریکا تبدیل شده‌اند.

دمشق: گروه‌های کُرد سوریه ابزار دست آمریکا شده‌اند

به گزارش گروه بین‌الملل شهرستان دالاهو، «ایمن سوسان» معاون وزیر خارجه سوریه در مصاحبه‌ای به انتقاد از رفتار سیاسی و جهت‌گیری گروه‌های کُرد این کشور پرداخت و گفت که آن‌ها به ابزار دست آمریکا تبدیل شده‌اند.

وی در حاشیه بیستمین نشست گفت‌و‌گوهای آستانه در قزاقستان، به شبکه العربیه گفت: «گروه‌های کُرد در موقعیت بسیار بدی به سر می‌برند، بدون شک هیچ دستاوردی در سوریه نخواهند داشت، متأسفانه پذیرفته‌اند که ابزاری برای پشبرد طرح‌های آمریکا باشند، طرح‌هایی که تنها با هدف ضربه به سوریه و وحدت و یکپارچگی آن است».

این مقام سوری تأکید کرد: «آن‌ها بدون حضور آمریکا هیچ جایگاه و وزنی ندارند، همانطور که به شما گفتم، پروژه جدایی کردها از سوریه هیچ سهمی از موفقیت ندارد، چرا که هم مردم سوریه هم دولت و هم جامعه جهانی با این موضوع مخالف هستند، از سوی دیگر آن‌ها نماینده کردها نیستند، کردها بخش جداناپذیری از بافت ملی سوریه محسوب می‌شوند».

به گفته ایمن سوسان، بسیاری سرکردگان گروه‌های کُرد، اهل سوریه نیستند و از خارج این کشور و از کوه‌های «قندیل» در شمال عراق وارد سوریه شده‌اند و از سوی دیگر در نظر آمریکایی‌ها آن‌ها ارزش چندانی ندارند و صرفا ابزاری موقتی برای طرح و پروژه‌هایشان محسوب می‌شوند.

گروهک «اداره خودمختاری سوریه» که مدعی خودمختاری در مناطق کردنشین سوریه است، در ژوئیه ۲۰۱۳ و در اوج بحران سوریه اعلام موجودیت کرد و از آن زمان زیر چتر حمایتی آمریکا قرار گرفته است. همزمان گروهک «نیروهای دموکراتیک سوریه» موسوم به «SDF» که ۹۰ درصد آن را شبه‌نظامیان کُرد تشکیل می‌دهد، به عنوان بازوی نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه شناخته می‌شود، جایی که دو سوم چاه‌های نفتی سوریه و زمین‌های حاصلخیز غلات واقع شده است. 

معاون وزیر خارجه سوریه در بخش دیگری از مصاحبه خود در خصوص سرگیری روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نیز گفت که این رویداد تأثیر بسیار مثبتی بر حل اختلافات و باز شدن برخی گره‌ها در منطقه خواهد داشت.

او گفت: «ایران و عربستان سعودی دو کشور بزرگ منطقه ما هستند و از وزن و نفوذ بالایی برخوردارند، بنابراین وقتی روابط دو کشور خوب باشد، به پیشرفت‌ها در منطقه کمک می‌کند، به ویژه در زمینه حل برخی از مشکلات، این آشتی همچنین موجب پایان یافتن مداخلات خارجی در منطقه خواهد شد، امری که بیشترین ضربه را به کشورها زده است. هیچ چیزی مهم تر و بالاتر از منافع کشورها و مردم منطقه نیست».

دکتر ایمن سوسان در خصوص گفت‌و‌گوهای روند آستانه نیز گفت که این گفت‌و‌گوها تاکنون دستاوردهای زیادی داشته و توانسته جلوی گسترش تروریسم در سوریه را بگیرد و از طریق ایجاد مناطق «کاهش تنش» به روند ثبات کمک زیادی بکند. او تأکید کرد بسیاری از نتایج مذاکرات روند آستانه محقق شده، هرچند به گفته او ترکیه هنوز به برخی بندهای آن هیچ التزامی ندارد.

معاون وزیر خارجه سوریه در بخش پایانی مصاحبه خود به امکان همکاری نظامی با ترکیه برای مقابله با «پروژه جدایی‌طلبی» پرداخت و گفت که هرچیز غیرممکن و دشواری در عالم سیاست می‌تواند ممکن شود.

او افزود: «اما برای این کار الزاماتی باید رعایت شود و اولین آن‌ها لزوم خروج ترکیه از خاک سوریه است و برای این کار باید یک جدول زمانی مشخص از سوی آنکارا اعلام شود».

لزوم خروج نیروهای ترکیه از شمال سوریه، مهم‌ترین شرط دولت دمشق برای تسریع در روند عادی‌سازی روابط با آنکارا اعلام شده است. مقامات سوریه از جمله بشار اسد گفته‌اند تا این نیروها خارج نشوند، نمی‌توان از بهبود روابط سخن گفت.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید