رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ: بانک مرکزی در تأمین ارز برای واردات کاغذ همکاری نمی‌کند

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ از مشکلات تخصیص نیافتن ارز از سوی بانک مرکزی و ایجاد بازارسیاهی که بنا به عرضه کم و تقاضای بالا در ماه‌های آینده رخ خواهد داد، گفت: آن موقع، دیگر واردات کاغذ مانند نوشدارو بعد از مرگ سهراب خواهد بود.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ: بانک مرکزی در تأمین ارز برای واردات کاغذ همکاری نمی‌کند

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات شهرستان دالاهو، تأمین کاغذ از اواخر دی‌ماه سال گذشته به دلیل تخصیص پیدا نکردن ارز با مشکل مواجه شده است. البته بنا به گفته تاجران، وزارت صمت نیز برای حل این مشکل پای کار آمده است، اما بانک مرکزی در تخصیص ارز همکاری نمی‌کند. سیدحسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ به مشکلات تخصیص ندادن ارز به واردات کاغذ در آینده اشاره می‌کند. میرباقری می‌گوید: «بدون تأمین ارز از طرف بانک مرکزی، امکان واردات نیست و از اسفندماه سال گذشته تأمین ارز با مشکل مواجه شده است. مشکلی که مزید بر مشکلات دیگر شده بخشنامه‌ای است که به تازگی صادر شده است. در گذشته تاجرانی نه چندان زیاد با اعتباری که داشتند موفق می‌شدند ۹۰ درصد کالای وارد شده را ترخیص کنند تا بتوانند ارز آن را تأمین و بعد تسویه کنند، اما در بخشنامه جدید این امتیاز سلب شده است.»

وی در ادامه بیان کرد: «حال با ماندن کالا در انبار، هزینه‌های انبارداری هم روی قیمت تمام شده این کالا محاسبه می‌شود و این افزایش قیمت را باید مصرف کننده نهایی بپردازد. تأخیر در تخصیص ارز در بازار تأثیر خواهد گذاشت. این مسأله باعث می‌شود که واردکننده نتواند کالا وارد کند و در فاصله تأمین ارز برای واردات کاغذ، دچار خلاء و کمبودی در بازار خواهیم شد و همین خلاء هم باعث ایجاد بازار سیاه می‌شود.»

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ با اشاره به این که تخصیص پیدا نکردن ارز برای کاغذ و مقوا صنایع دیگر را هم دچار مشکل می‌کند، اظهار داشت: «متأسفانه این کار همانند نوشدارو پس از مرگ سهراب خواهد بود و زمانی که کالا گران می‌شود، به فکر این هستیم که باید کاغذ را تأمین کنیم. فرآیند سفارش تا واردات کاغذ چهار تا پنج ماه زمان می‌برد. البته وزارت صمت هم پیگیر این مسأله است، اما می‌گویند بانک مرکزی همکاری لازم را نمی‌کند. مسأله نبود واردات مواد سلولزی در صنایع دیگر تأثیر می‌گذارد به طور مثال در صنف صحافی هم مؤثر است و ما در تأمین دفترچه‌های مدارس و کاغذ آ۴ در ماه‌های آینده دچار مشکل می‌شویم.» پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید