سفر نخست‌وزیر عراق به قاهره با محوریت ایران و تقویت روابط

نخست وزیر عراق در رأس یک هیأت دولتی برای بررسی پرونده‌های مختلف به قاهره پایتخت مصر سفر می‌کند.

سفر نخست‌وزیر عراق به قاهره با محوریت ایران و تقویت روابط

به گزارش گروه بین‌الملل شهرستان دالاهو، «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق فردا دوشنبه در رأس یک هیأت عالی‌رتبه به قاهره سفر می‌کند.

این دومین سفر السودانی به مصر است و وی ماه مارس گذشته نیز در سفری به قاهره با «مصطفی مدبولی» همتای مصری و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره روابط دوجانبه و راهکارهای تحکیم این روابط گفت‌وگو کرد.

«باسم العوادی» سخنگوی دولت عراق در این خصوص گفت که هدف از سفر السودانی به قاهره بررسی روابط دوجانبه و همکاری بین عراق و مصر است.

وبگاه «العربی الجدید» نیز به نقل از یک منبع دولتی عراق نوشت: «سفر نخست وزیر عراق به قاهره در راستای فعال‌سازی کمیته‌های مشترک دو کشور به خصوص کمیته‌های دارای اهداف اقتصادی و سرمایه‌گذاری و دعوت از شرکت‌های مصری برای فعالیت در عراق است».

این منبع همچنین گفت: «هدف از سفر السودانی به قاهره، میانجی‌گری بغداد بین تهران و قاهره است».

پس از توافق مارس میان ایران و عربستان سعودی در مورد عادی سازی روابط دوجانبه و تلاش های سابق برای بهبود روابط با کشورهای عربی منطقه طی ماه های گذشته، احتمال احیای روابط تهران و قاهره افزایش یافته است.

در همین ارتباط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی اخیرا در جریان سفر «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان به تهران و دیدار با ایشان تأکید کردند:« ما از این موضع استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم».

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید