شهرستان‌های جنوبی فارس با بحران پدیده فرونشست مواجه هستند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس برداشت غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی را مهم‌ترین دلیل مواجهه با فرونشست عنوان کرد و گفت: در فارس نقاط مختلف نظیر روستای زرگران شهرستان مرودشت و چند روستای شهرستان‌های جنوبی استان، با پدیده فرونشست روبه‌رو شده‌اند.

شهرستان‌های جنوبی فارس با بحران پدیده فرونشست مواجه هستند

به گزارش شهرستان دالاهو از شیراز، خلیل عبداللهی ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به برخی حوادث و بلایای طبیعی حادث شده در سال گذشته در فارس از جمله سیل بیرم، اظهار داشت: قریب به 836 واحد مسکونی در این سیل آسیب‌‌دید که بازسازی 700 واحد آن در حال اتمام است.

وی با بیان اینکه تسهیلات اختصاص یافته به این واحد‌های مسکونی در حال پرداخت است، افزود: همچنین دام زنده به دامدارانی که دام آن‌ها با مشکل مواجه شد، داده شده است.

عبداللهی ادامه داد: سال گذشته از 37 شهرستان استان، 25 شهرستان درگیر پدیده مونسون شدند که تسهیلات 250 میلیون تومانی به واحد‌های شهری و 200 میلیون تومانی به واحد‌های روستایی و 50 میلیون تومان کمک بلاعوض به آسیب‌دیدگان از این حوادث پرداخت شد.

وی یکی دیگر از حوادث سال 1401 را وقوع صاعقه در محدوده سد درودزن اعلام و خاطرنشان کرد: این حادثه موجب بروز آتش‌سوزی در تاسیسات آبرسانی و قطعی موقت آب شیراز شد؛ مشکلی که با تلاشی شبانه‌روزی در مدتی کوتاه رفع شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری فارس خاطرنشان کرد: 65 درصد از آتش‌سوزی‌های کشور در سال 1400 مربوط به فارس بوده که با اقدامات پیشگیرانه، سال گذشته حدود 95 درصد کاهش یافت و از ابتدای امسال نیز با تدابیر اتخاذ شده و با پوشش بیمه‌ای و آموزش میزان آتش‌سوزی از نظر مساحتی، کاهش چشمگیری داشته است.

عبداللهی از افزایش تعداد قرق‌بانان و خرید تجهیزات اطفایی و امدادی به عنوان راهکار جایگزین حبس اشاره و اعلام کرد: در اردیبهشت‌ماه امسال 40 فقره آتش‌سوزی، در خردادماه نیز همین تعداد و در تیرماه 80 مورد آتش‌سوزی داشتیم که از نظر مساحت نسبت به سال 1400 که حدود 95 هزار هکتار بوده، امسال به کمتر از 500 هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته شش میلیارد تومان تجهیزات آتش‌سوزی گرفتیم، به تشکیل هنگ همیار طبیعت و اجرای پویش نجات طبیعت با همکاری شهرداری شیراز در راستای پیشگیری و کاهش خسارات احتمالی آتش‌سوزی‌ها اشاره کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری فارس همچنین خاطرنشان کرد: نیرو‌های ما برای دو ماه پایانی فصل تابستان و پیشگیری از آتش سوزی و اطفای به موقع، پای کار و آماده هستند.

عبداللهی همچنین گفت: یکی از عمده مشکلات فارس پدیده فرونشست به شمار می‌رود، لذا با همکاری دانشگاه شیراز در سطح ملی نشستی در این باره برگزار شد، مسائل پیرامون این معضل در دست بررسی است.

وی به وقوع فرونشست در بخشی از خیابان لطفعلی‌خان زند (زند باریک) شیراز اشاره کرد و گفت: این مشکل به دلیل برداشت آب، حفاری، تأسیسات شبکه فاضلاب و اقدامات عمرانی بود بلافاصله برطرف شد.

عبداللهی برداشت غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی را مهم‌ترین دلیل مواجهه با فرونشست عنوان و اضافه کرد: در فارس نقاط مختلف نظیر روستای زرگران شهرستان مرودشت، چند روستای شهرستان‌های جنوبی استان، با پدیده فرونشست روبرو شده‌اند.

وی با بیان اینکه در بلوار جمهوری اسلامی شیراز نیز با رانش کوهپایه مواجه شدیم که منجر به تخلیه دو واحد آپارتمانی شد، گفت: یکی از راهکار‌های مهم در مقابله با تشدید و گسترش پدیده فرونشست، تقویت سفره‌های آب زیرزمینی است.

پایان پیام / ن

دیدگاهتان را بنویسید