ناشر معلول قمی: جهانی شدن فرهنگ و تمدن ایرانی را با نشر کتاب محقق خواهم ساخت

ناشری که با وجود معلولیت خستگی را خسته کرده و کتاب را معلمی می‌داند که راه ارتباطی بین قلب و اندیشه‌اش ایجاد کرده است، اهداف فرا ملی دارد که راه تحقق این اهداف را نشر و ترویج کتابخوانی می‌داند.

ناشر معلول قمی: جهانی شدن فرهنگ و تمدن ایرانی را با نشر کتاب محقق خواهم ساخت

شهرستان دالاهو از قم_ سعیده کرامتی: انسان دائما در حال تغییر و تحول است؛ روح انسان برای رسیدن به کمال و ارزش‌ها در حال جست‌و‌جو است و کتاب غذای روح و پالایش دهنده قلب است. از این رو در اسلام نیز به موضوع تعقل و اندیشه سفارش و تاکید ویژه شده و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ. سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند». به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی به سراغ ناشری رفته‌ایم که با وجود معلولیت جسمی که دارد هیچ مانعی او را برای رسیدن به هدفش نا امید نکرده است که در ادامه متن این گفت‌و‌گو را می‌خوانید: * با عرض سلام و ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، خودتان را معرفی کنید و  بگویید این مشکل جسمی از چه زمامی اتفاق افتاد؟ سلام. خواهش می‌کنم. بنده محمدصادق احمدی مدیر اجرایی انتشارات صبح امید یاران قم هستم.  در سال ۷۳ دچار بیماری سرطان شدم و به دلیل عفونتی که از مغز استخوان نشات می‌گرفت مجبور به قطع عضو از ناحیه ران پا شدم.

  * فعالیت برای شما با این شرایط جسمی سخت نیست؟ شرایط سخت هست ولی این سختی نتوانست ذره‌ای امید و توکل مرا به خدا کم کند، با توکل به خدا توانستم به زندگی ادامه دهم. افراد دو دسته اند: دسته اول از مشکلات زندگی محدودیت را برمی‌دارند و افراد دیگر کسانی هستند که مشکلات را زمینه‌ساز یک حرکت جدید تلقی می‌کنند. با عنایت خدا بنده در دسته دوم هستم. مشکلات نه تنها مرا محدود نکرد بلکه از من انسانی سخت بوجود آورد که هیچ چیز نتوانست مرا از رسیدن به بزرگترین هدفم که فعالیت در عرصه نشر وکتابت است منصرف کند. * درباره فعالیت خود در حوزه نشر و کتابت توضیح دهید. از کودکی آرزوی من فعالیت در این عرصه بود. به قول ناصر خسرو: «درخت تو گر بار دانش بگیرد / به زیر آوری چرخ نیلوفری را» کتاب هر ملت فرهنگ آن ملت را در قلب خود جای داده است. حرکت چرخ دنده های ترویج، انتشار و تبلیغ کتاب، چرخ دنده فرهنگ را به حرکت در می‌آورد و انتقال آن به مخاطب را محقق می‌سازد. همیشه کتاب را یک محصول ارزشمند فرهنگی ترقی کرده‌ام و هدفم از فعالیت در این عرصه جهانی شدن فرهنگ و تمدن ایرانی،‌ گسترش فرهنگ و ادبیات در زمینه های مختلف و به ثبت و یادگار ماندن آن در خاطره‌ها از طریق نشر و تبلیغ کتاب است. * کتاب تا چه حد در راستای ارتقای فرهنگ عمومی نقش دارد؟ یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه فرهنگ مقوله کتاب است. برای گسترش فرهنگ عمومی در جامعه باید به این امر مهم توجه شود؛ درواقع ترویج فرهنگ اولویت اصلی همه ماست. * به نظر شما کتاب خواندن چه تاثیراتی بر زندگی مخاطب دارد؟ از دلایل مهم و اثرگذار کتاب خواندن می‌توان به کاهش استرس، کمک و همدلی کردن با دیگران، کسب فرهنگ و دانش مفید اشاره کرد. به تعبیر زیباتری می‌توان گفت هنگامی که کتابی تهیه می‌کنید و به مطالعه آن می‌پردازید مسیر ورود به دنیای جدیدی را برای خودتان باز می‌کنید راهی که در هنگام پیوستن به آن درهای گران‌بهایی از تجارب دیگران به روی شما گشوده می‌شود. * فکر می‌کنید فضای مجازی تا چه حد بر سرانه مطالعه تاثیرگذار است؟

  امروزه فضای مجازی بخش زیادی از زمان افراد را در اختیار خود قرار داده است‌ و جذابیت های بصری در کنار مطالب کوتاه توانسته نظر افراد را به خود جذب کند. * میزان فعالیت ناشران در فضای مجازی را چطور ارزیابی می کنید؟ ناشران با ایجاد سایت‌ها و فضایی برای معرفی کتاب شرایط مناسبی را خصوصا در ایام کرونا فراهم کرده‌اند که مورد استقبال زیادی قرار گرفت و شیوه نوین در فناوری به شمار آمد. هم‌اکنون بسیاری از مخاطبان از این گزینه استفاده می‌کنند تا کتاب‌های خود را خریداری و درب منزل تحویل بگیرند. * برای افزایش سطح مطالعه مردم چه پیشنهادی دارید؟ امروزه گرفتاری و مشغله مردم زیاد شده است. کتاب های صوتی، الکتریکی و پادکست راه حل آشنایی با مطالعات است. اگر کتاب‌ها به صورت صوتی و دیجیتال قرار بگیرند قطعا سرعت مطالعه را افزایش داده و مخاطبین بیشتری را جذب می‌کند. * از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید تشکر میکنم به عنوان کلام آخر اگر نکته ای دارید بفرمایید. من هم از شما تشکر می‌کنم و در آخر می‌گویم: اگر در جست‌و‌جو برقراری ارتباط با دیگران هستید، کتاب بخوانید. خواندن کتاب شما را با دنیای گسترده واژگان آشنا می‌کند و روابط اجتماعی تان را بهبود می‌بخشد. امیدوارم روزی فرا برسد که نام جامعه ایرانی در تنور داغ کتاب، دانش، فرهنگ و مطالعه بتابد. پایان پیام/۷۸۰۳۳

دیدگاهتان را بنویسید